Divadlo SkRAT z Bratislavy vystúpilo na renomovanom festivale Neue Stücke aus Europa v júni tohto roka vo Wiesbadene. Vizuálny umelec Roman Ondák získal ocenenie „Umelec roka 2012“ od Deutsche Bank. Pri tejto príležitosti mu múzeum Deutsche Guggenheim v Berlíne venovalo samostatnú výstavu.
Divadlo SkRAT na medzinárodnom festivale vo Wiesbadene
Predstavenie divadla SkRAT „Napichovači a lízači“ bolo súčasťou tohtoročného programu wiesbadenského festivalu Neue Stücke aus Europa. Bolo to jedno z dvoch najprestížnejších vystúpení slovenských umelcov v Nemecku v prvej polovici roka 2012. Najväčší medzinárodný divadelný festival súčasnej drámy sa koná každé dva roky. Objavuje a prezentuje výlučne súčasné divadelné počiny a uvádza ich v originálnom jazyku. Spolu s divadelnými súbormi z 25 krajín sa divadlo SkRAT dostalo do tohtoročného výberu 31 divadelných predstavení. Festival sa konal 14. – 24. júna.
Podľa pozitívnych reakcií publika zarezonovali „Napichovači a lízači“ v réžii Dušana Vicena v nemeckom prostredí veľmi intenzívne. Diskusia po predstavení potvrdila vnímavosť divadla SkRAT, jeho schopnosť presne zasiahnuť a stlačiť citlivé body našej spoločnosti. Navyše dokázali svoju správu o živote sprostredkovať aj v inom jazykovom a kultúrnom prostredí. Autorom simultánneho prekladu bol Mirko Kraetsch.
Počas dvadsaťročnej histórie festivalu bola účasť divadla SkRAT štvrtým slovenským vystúpením. Garantom predvýberu slovenských divadiel bol dramaturg Martin Porubjak. Konečný výber zostavil umelecký riaditeľ festivalu, známy nemecký dramatik Tankred Dorst.
Divadlo SkRAT
Festival Neue Stücke aus Europa
Roman Ondák – „Umelec roka 2012“ vystavoval v Deutsche Guggenheim
Slovenský neokonceptuálny umelec Roman Ondák získal od finančnej inštitúcie Deutsche Bank ocenenie „Umelec roka 2012“. Súčasťou ceny bola aj výstava aj na prestížnej adrese. V Deutsche Guggenheim v Berlíne sa konala od 26. apríla do 18. júna 2012.
Ondákova výstava „do not walk outside this area“ predstavila širšie spektrum umelcových prác. Priamo pre Deutsche Guggenheim vznikol koncept centrálneho objektu výstavy – krídla Boeingu 737-500. Slúžilo ako mostík na prechod medzi dvoma časťami galérie. Bolo tým momentom, ktorým Ondák zneisťuje a aktivizuje návštevníkov. Tejto interakcii slúžili i nepoužiteľné zábradlie pripevnené na stene či kľúčová dierka na stene s výhľadom na ulicu. Súčasťou expozície bola i subtílnejšia tvorba staršieho dáta: stránky z novín a časopisov s manipulovanými fotkami alebo séria fiktívnych novinových výstrižkov z cesty po Kalábrii.
Tvorbu najznámejšieho súčasného slovenského umelca na medzinárodnej scéne je momentálne možné vidieť na dvoch miestach v Nemecku. Na práve prebiehajúcej dOCUMENTE (13) v Kasseli (do 16. 9. 2012) a v rámci expozície zbierky moderného umenia „Im Raum des Betrachtes / Skulptur der Gegenwart“ v mníchovskej Pinakothek der Moderne (do 30. 9. 2012).
Deutsche Guggenheim v Berlíne
Honorárny konzulát Slovenskej republiky v Hamburgu